Facebook

SSD vs. HDD disk: Jaký je rozdíl?

Co je HDD disk?

HDD je zařízení pro ukládání dat, které se nachází uvnitř počítače. Uvnitř HDD disku je rotující disky, kde jsou magneticky uložena data. HDD má rameno s několika „hlavami“ (převodníky), které čtou a zapisují data na disk. Je to podobné tomu, jak funguje gramofon s gramofonem LP (pevný disk) a jehlou na paži (převodníky). Rameno pohybuje hlavami po povrchu disku a přistupuje k různým datům.

Pevné disky jsou považovány za starší technologii, což znamená, že jsou k dispozici déle než disky SSD. Obecně mají nižší náklady a jsou praktické pro data, ke kterým není třeba často přistupovat, jako jsou zálohy fotografií, videí nebo obchodních souborů. Jsou k dispozici ve dvou běžných formátech: 2,5 palce (běžně používané v přenosných počítačích) a 3,5 palce (stolní počítače).

Co je SSD?

SSD disky dostaly své jméno – solid state – protože používají pod kapotou zařízení typu solidstate. Na disku SSD jsou všechna data uložena v integrovaných obvodech. Tento rozdíl od pevných disků má mnoho důsledků, zejména ve velikosti a výkonu. Bez potřeby otáčejícího se disku se disky SSD mohou zmenšit na tvar a velikost malé krabičky (M.2) nebo dokonce tak malé jako poštovní známka. Jejich kapacita – nebo kolik dat pojmou – se liší, díky čemuž jsou flexibilní pro menší zařízení, jako jsou tenké notebooky, konvertibilní zařízení nebo 2 v 1.

SSD jsou dražší než HDD na množství úložného prostoru (v gigabajtech (GB) a terabajtech (TB)), ale mezera se zmenšuje, protože ceny SSD klesají rychlejším tempem než ceny HDD meziročně.

SSD vs. HDD: Rychlost

Čím jsou SSD disky stále oblíbenější, je jejich rychlost. Disky SSD předčí HDD, protože používají elektrické obvody a nemají žádné fyzické pohyblivé části. To vede ke zkrácení čekací doby při spouštění a menšímu zpoždění při otevírání aplikací nebo při náročných výpočetních úlohách. Například Intel SSD D5-P5316 je 15,36 TB podnikový SSD, který nabízí šířku pásma přes 7 000 MB/s. 14TB Seagate Exos 2×14, kompatibilní pevný disk, nabízí pouze šířku pásma až 500 MB/s. To je rozdíl 14x! 1

Tyto vyšší rychlosti vedou k výhodám výkonu v několika oblastech, například při přihlašování a čekání na spuštění aplikací a služeb nebo při provádění úloh náročných na úložiště, jako je kopírování velkého souboru. U pevného disku se výkon výrazně zpomalí, zatímco SSD může pokračovat v práci na jiných úkolech.

Rychlost je také ovlivněna rozhraním používaným v SSD vs. HDD, které se připojuje ke zbytku počítačového systému při přenosu dat tam a zpět. Možná jste o těchto rozhraních slyšeli – SATA a PCI Express (PCIe). SATA je starší, pomalejší, starší technologie, zatímco PCIe je novější a rychlejší. SSD s rozhraním PCIe budou obvykle mnohem rychlejší než pevné disky se SATA, protože PCIe obsahuje více kanálů pro přenos dat.

Ačkoli si nikdo nikdy nestěžuje, že je jeho počítač příliš rychlý, jsou chvíle, kdy může mít pevný disk smysl. Pokud máte terabajty souborů, které chcete uložit, jsou pevné disky stále levnější volbou, i když se to mění se stále nižšími cenami SSD a novějšími technologiemi NAND, které zvyšují hustotu bitů vyšší na každou kostku NAND. Rozhodnutí o ukládání do počítače lze zjednodušit tím, že data považujeme za studená nebo horká. „Studená“ data mohou zahrnovat roky fotografií, které si chcete ponechat v notebooku, ale nedíváte se na ně každý den a nepotřebujete k nim rychlý přístup.

Pevné disky mohou být vynikající a cenově výhodnou volbou pro studená data. Na druhém konci spektra, pokud jste firma, která provozuje transakce v reálném čase, upravuje videa a fotografie a potřebujete rychlý přístup k databázi souborů, videoklipů nebo modelů nebo dokonce jen s operačním systémem, která se označují jako „horká“ data. Vysoký výkon SSD z nich činí ideální volbu tam, kde je nejdůležitější rychlý přístup k vašim datům.

Pc-morava | Servis počítačů a notebooků

Servis a opravy počítačů, notebooků a tiskáren Olomouc a okolí.

  • Instalace Windows
  • Instalace softwaru
  • Opravy počítačů
  • Opravy notebooků
  • Opravy tiskáren
  • Záchrana smazaných dat
  • Odvirování počítače
  • Rychlý a stabilní internet
  • Nastavení připojení
0 0 hlasy
Article Rating
předplatit
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře

Pozor důležité!!

Kvůli velkému pracovnímu vytížení, momentálně nebudeme dál přijímat nové zakázky na opravy počítačů.

 

servis počítačů olomouc

This will close in 0 seconds

0
Budu rád za váš názor, prosím napište komentář.x
()
x